Omlet Kaç Kaloridir?

Omlet kahvaltılarda ya da diğer öğünlerde tercih edilebilen sağlıklı bir yemektir. Proteinden zengin olması onu hem sporcular hem de zayıflama amacıyla diyet yapanlar tarafından tercih edilir kılar. Büyüme çağındaki çocuklar için de hem besleyici hem de lezzeti bir yemek alternatifidir.

Omletin içinde kullanılan malzeme ve porsiyon miktarına göre kalorisi değişecektir. Birkaç örnekle durumu açıklamaya çalışalım:

Sade omlet:

2 yumurta, 1 çay kaşığı yağ ve 1 tutam tuz ile hazırlanmış sade omletin 160 kalorisi yumurtadan ve 50 kalorisi yağdan olmak üzere 210 kalori olacaktır. Eklediğiniz her fazladan bir çay kaşığı yağ, toplam kalori miktarını 50 kalori arttıracaktır. 

Peynirli omlet:

2 yumurta,  50 gr. peynir, 1 çay kaşığı yağ ve 1 tutam tuzdan oluşan peynirli omletin 160 kalorisi yumurtadan, 150-200 kalorisi peynirden (peynirin çeşidine göre) ve 50 kalorisi yağdan olmak üzere 360 ile 410 kalori arasında olacaktır. 

Menemen şeklinde omlet hazırladığınızda yani yukarıdaki omlete domates, biber, maydanoz ya da diğer yeşillikler eklediğinizde kalorisi en fazla 20-30  kalori artacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

Faydalar.blogspot.com'da yer alan bilgiler bilimsel çalışmalar ve geleneksel tedavi yöntemlerinden derlenmekle birlikte herhangi bir hastalığı tanı, tedavi, bakım ve önlenme amacı taşımamaktadır. Buradaki bilgiler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Okuduğunuz içerikler ile ilgili bilgi, deneyim ya da sorularınızı yazıların altnda bulunan yorum bölümüne yazarak katkıda bulunmanızdan mutluluk duyarız.