Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları:

1. Papatya çayı kasları gevşetir. Rahim kaslarını rahatlatarak adet kramplarını hafifletir. Genel olarak kas spazmlarını rahatlatıcı etkisi sebebiyle stresli bir günün sonunda papatya çayı içmek iyi bir seçim olacaktır.

2. Antibakteriyel özelliklere sahip olan papatya, bağışıklık gücünün arttırılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde iyileşme sürecine olumlu etki eder.

3. Papatya çayı kan şekeri seviyelerinin korunmasına ve diyabet belirtilerinin kontrolüne katkı sağlar. Diyabet hastalarının papatya çayının kullanımı ve dozu konusunda doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

4. Gaz oluşumunu azaltır, mide ekşimesinin ve hassas bağırsak sendromunun giderilmesine yardımcı olur.

5. Küçük poşetler halinde ya da buz haline getirilmiş papatya çayı göz altı morluklarını ve şişliklerini alır.

6. Papatya çayının migren ağrılarından kurtulmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

7. Uyku problemleri olanlar papatya çayı içerek daha rahat ve kaliteli uyuma sağlayabilirler.

8. Papatyanın antioksidan özellikleri cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

9. Papatya çayı cildin sağlıklı ve parlak görünmesine katkı sağlar. Cilt tahrişine ve güneş yanığına karşı etkilidir.

10. Saçları durularken kullanılan papatya çayı saçlara parlaklık verir. Kepeğin önlenmesinde ve giderilmesinde son derece etkilidir.

11. Papatya ağız sağlığınızı korur. Diş ve dişeti hastalıklarının önlenmesinde,  ağız içi iltihap ve apselerin iyileştirilmesinde ve boğaz ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

12. Gastrit ve ülser tedavisine yardımcı olur, mide kasılmalarını azaltır. Reflü yanmalarını giderir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

Faydalar.blogspot.com'da yer alan bilgiler bilimsel çalışmalar ve geleneksel tedavi yöntemlerinden derlenmekle birlikte herhangi bir hastalığı tanı, tedavi, bakım ve önlenme amacı taşımamaktadır. Buradaki bilgiler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Okuduğunuz içerikler ile ilgili bilgi, deneyim ya da sorularınızı yazıların altnda bulunan yorum bölümüne yazarak katkıda bulunmanızdan mutluluk duyarız.