Çay Kaç Kalordir?

Çay kaç kaloridir?

Çay ülkemizde en çok tüketilen sıcak içeceklerin başında gelir. Bazılarımız tiryakilik seviyesinde çay tutkunudur ve günde 15-20 bardak çay içer. Çayın kalorisi çok düşük olmakla birlikte içine şeker katıldığında durum değişmektedir.  Örneğin 1 kupa çay sadece 2 kaloridir ya da Türk usulü çay bardaklarını düşündüğümüzde 1 bardak çayın kalorisi 1 kalorinin altındadır. Yani çayı şekersiz içerseniz günlük enerji alımınıza neredeyse hiç katkı yapmaz. Fakat içine kattığınız her bir kesme şeker yaklaşık 10 kaloridir.

Bir hesaplama yaparsak;

Günde 5 çay bardağı şekersiz çay içerseniz sadece 5 kalori alırsınız.

Bu 5 bardak çayın her birine 2 kesme şeker katarsanız alacağınız kalori miktarı 105'e çıkar.


Günlük tükettiğiniz çay miktarı ve içine eklediğiniz şekerleri düşünerek kendinizin çay tüketimiyle aldığınız kalorileri hesaplayabilirsiniz. Yiyecek ve içecekleri tüketirken onların sadece kalorilerini değil vücudunuza fayda ve yararlarını da hesaba katmayı ihmal etmeyin. Çay sağlığa yararlı bir içecek olmakla birlikte kafein içerir ve fazla kafeinin sağlığınızı tehdit edebileceğini unutmayın. Kafein açısından günde 10 çay bardağına kadar içmenizde sıkıntı olmaz. Kahve ve kolada da kafein bulunduğunu düşünürsek çayın yanı sıra kahve ve kola da içiyorsanız bu miktarı sınırlandırmanız doğru olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

Faydalar.blogspot.com'da yer alan bilgiler bilimsel çalışmalar ve geleneksel tedavi yöntemlerinden derlenmekle birlikte herhangi bir hastalığı tanı, tedavi, bakım ve önlenme amacı taşımamaktadır. Buradaki bilgiler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Okuduğunuz içerikler ile ilgili bilgi, deneyim ya da sorularınızı yazıların altnda bulunan yorum bölümüne yazarak katkıda bulunmanızdan mutluluk duyarız.